Kaķēns, kas atteicās no … dzimtenes May 18, 2015

angry560

(Ekrānšāviņš Youtube)

Paņemot Riebiņu novada karti un savienojot uz tās trīs punktus – Pastaru vējdzirnavas, Vydsmuižas Romas katoļu baznīcu un Ceperu ezeru, izveidojas trjstūris, uz kura malas, Ceperu ezera stūrī ierāvusies, artodas Kaupēru sādža. Te atrodas Kaupēru Ontuona dzimtās mājas, Ontuonam ir brālis Izidors Jelgavā, Izidoram ir dēls – Renārs, arī Kaupērs.

Lai arī tā īsti nekad “neiznācis no skapja” ar savām latgaliskajām saknēm (daiļradē velti meklēt latgaliskus elementus), “Prāta Vētras” Renārs Kaupers latgaliešiem bija savējais, myusejais nu Kaupieru. Taču šogad viss ir mainījies – “Prāta Vētra” ir paziņojusi par to, ka šogad Latgale vairs netiek iekļauta “vislatvijas” koncerttūrē, jo “vēl vairāk cilvēku ir izbraukuši no valsts, un ekonomiskā situācija ir pasliktinājusies” (protams, grupas menedžments nav spējīgs sniegt jebkādu racionālu pamatojumu tieši Latgales izslēgšanai, jo lēmumu pieņemšanai, acīmredzot, pilnīgi pietiek ar klišejām). Koncerti notiks Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rīgā, bet Renārs latgaliešiem no savējā ir kļuvis par nejaušu svešinieku.

Protams – bizness ir bizness, Prāta Vētra nav labdarības organizācija. Neviens nevienam neko nav parādā. Ja Preiļos nav piķis, tad tur nav jākoncertē. Vienkārši, no vienas puses. No otras puses – mūzika un cilvēks nav tikai cipari. Renārs kā mākslinieks ir rezultāts ļoti kompleksiem procesiem. Vai nav tā, ka bērnībā Latgales gaisā uzķertās vējdzirnavu un baznīcu torņu rezonanses ir tas elements, kas Renāram palīdz salikt notis pareizā rakstā? Vai nav tā, ka vārdi Renāra lirikai ir atskaņas no ģenētiskā atmiņas līmenī nodotām dzimtas godu dziesmām? Latgalei kanoniskais tēvavārds un uzvārdciems – noblesse oblige [1].

Pašreizējais ģeopolitiskais fons Prāta Vētras rīcību padara vēl pretrunīgāku. Nevienam nav noslēpums, ka pašlaik norisinās informatīvais karš starp austrumu un rietumu ideoloģijām, un Latgale pašlaik atrodas uz frontes līnijas. Skatuve, uz kuras šovasar neuzstāsies Prāta Vētra, tukša nepaliks – ar lielu varbūtību tur uzstāsies kārtējā “Diskoteka Avarija” no Krievijas ar savu dienaskārtību. Prāta Vētra turpinās būt latviski patriotiska, taču darīs to no droša un savtīgi izdevīga attāluma.

Atgriežoties pie cipariem – ja jau galvenais koncerta raksturlielums ir eur/dziesma, tad nav vērts izmainīties sīkumos. Nebrauciet uz Valmieru un Ventspili, dragājiet uz Maskavu. Manēžas laukumā jūs koncertā būs vairāk cilvēku, kā Valmierā ir iedzīvotāju. Protams, Krievijas estrādei ir sava specifika, taču jums jau ir laba koncertpieredze šajā valstī (vairāk kā 20 Prāta Vētras koncerti Krievijas Federācijā 2013. un 2014. gadā). Josifs Kobzons jums tēvišķi norādīs ideoloģisko virzienu un Oļegs Gazmanovs ierādīs skatuves horeogrāfijas smalkumus.

Un protams – turpiniet pieslīpēt krievu valodu. Viļa Lāča karjera ir spilgts apliecinājums tam, ka zināmā apstākļu sakritībā Renāram, ņemot vērā esošās iestrādes Krievijas virzienā, varētu tikt iespēja noteikt repertuāru un tūres maršrutu ne tikai savā grupā, bet krietni plašākā darbības apgabalā.

Nevajag izmainīties sīkumos. Brauciet uz Maskavu vai tomēr brauciet uz Latgali, kas jūs joprojām gaida savā beznosacījumu sirsnībā. Abos gadījumos viss būs pa īstam.

[1] fr. – stāvoklis uzliek pienākumus.

 

9 komentāri
juoņs May 19th, 2015

Deļ kuo taisēt vārtu iudiņa gluozē? Tys, ka jam vacīstāvs nu Latgolas nanūzeimei, ka Kauperam tān tys juoafišei prīškā i pa**ļā i juotaisa koncerti reizi nedeļā sovā tāvu-tāvu sādžā. Otkon čārts, ka Latgolu atbižoj, Latgolai otkon nateit… nūžāluojami. Beiguos saīt, ka autors kuortiejū reizi taisa švaku “PR” navareigajam, apcaltajam trešjam tāva dālam – Latgolai.

Turkluot PV menedžments nav R.Kaupers vīnā personā, nu juo nav atkareigs brauks voi nā.

P.S.
Voi kaid vyspuor ir prasiejs voi Jam Latgolā patyka? Varbyut jam nav ni vīnys lobys atmenis nu bierneibys pi Preilim.

Agņeška May 19th, 2015

Vysupyrms grybu izsaceit lelu nūžālu par tū, ka itys jautuojums otkol tīk calts gaismā. Cerieju, ka naida kurynuotuoji byus nūsamīrinuojušs, izaruodīs, ka nā.
Pīkreitu kotram Juoņa vuordam.
Padūmuosim nu ūtrys pusis: ja Kaupers byutu vysu myužu nūdzeivuojs Latgolā, bet bierneibā puorys vosorys pavadiejs Jelgavā, i tagad piekšņi nūsauktu sevi par zemgalnīku, voi otkol naizaceltūs kareņš interneta vidī par tū, kai jis tai dreikst, vysu myužu nūdzeivuojs Latgolā i nasaukt sevi par latgalīti? Nu navāga, meilī tautīši, “ceptīs” par tik smīkleigom lītom. Turkluot, na myusim izviertāt kotra cylvāka pīdereibu kaidai Latvejis ci pasauļa daļai, tys, monupruot, ar sirdi juojiut. Ka atbrauc kaids uorzemnīks, daboj Latvejis pylsūneibu, sauc sevi par latvīti i meiļoj itū zemi, mes vysi jam izruodam atbolstu. Mīliet na ar pruotu var, bet ar sirdi.
Vyss nūteikt tai, kai tam juonūteik, i na vinmār myusim pa pruotam, bet tū ir juopījem i juosaverās ar gaišu skotu. Atsavainojūs par brīsmeigi garū “pologu”. Jauku dīnu, i lai vyss izadūdās! 🙂

Līvs May 19th, 2015

Piekrītu šim, paļdis autoram par rakstu ! 🙂

Līvs May 19th, 2015

Agneškai. Runa ir par cieņu pret savu dzimto pusi un saknēm. Kaut vai viņš tagad būtu īrs, vienalga tāda darbība parāda attieksmi pret savu novadu. Varēja kaut vai sarunāt Preiļu sīru vai Rēzeknes gaļas kombinātu, lai iedod 10 000 EUR sponsorējumu.

Agņeška May 19th, 2015

Renārs Kaupers nav solo muokslinīks, suoksim ar tū. Jis pīder pi muzikaluos apvīneibys “Pruota Vātra”, kurā dorbojās vieļ arī cyti cylvāki. Ūtrkuort, cik as zynu, jis pats personeigi nav izruodiejs nacīņu Latgolai (jesļi ir, lyudzu, linku studejā). Treškuort, vieļ aiz pošys grupys stuov juo menedžments, kurš, kai as dūmoju, nūsadorbojās ar koncertu organiziešonu. I asmu puorlīcinuota, ka jī tū lītu daudz lobuok prūt, nakai mes.
Par sponsoriejumu namuociešu runuot, naasmu sasaskuorusies ar taidom lītom.

Kurzemnīks nu Smiltenis May 19th, 2015

Kaupers latgalīšim nikod nav bejs sovejīs – jis pat latgaliski narunoj. Normāli latgalīši klausās šlāgerus, a navys Pruota Vātrys rokenrolu.
Meikulān, apbižuotīs kačān – paraudi par tū, ka Latgolā nauzastuoj preilinīts Alvis Bernāns ar sovu grupu “Skyforger”!

metalists May 19th, 2015

Cik zynu, Skyforger spāljās 18. Julī Rāzaknī

Guņc May 19th, 2015

Byusim precizuoki, Skyforger byus Rēzeknes nūvoda svātkūs! 😉

Zebra May 19th, 2015

Katrs taisa naudu kā var. Arī Kaupers. OK, atrada ka tuvākā nauda ir Krievijā – nu žēl… Taču pārējiem diženiem latgaļiem tupēt komentāros un čīkstēt ir protams varens dzīves sasniegums. Te 1 džeks varbūt šķībi, bet par savu dzīves peļņu domā (Kaupers)

Iekomentē!